TOPlist

Internet

Možnosti připojení k Internetu v našem regionu byly donedávna poměrně omezené. V posledních letech se ale výrazně rozšiřují hlavně v oblasti moderních mobilních technologií. Tento článek se pokouší o zmapování dostupnosti jednotlivých způsobů komunikace. Vzhledem k šíři problematiky se nevěnuje technické stránce ani cenovým srovnáním. Údaje jsou průběžně aktualizovány.

Pevná telefonní linka

Na vytáčené modemové připojení si už asi leckdo ani nevzpomene. Telefonní kabel dnes naštěstí na většině míst umožňuje připojení pomocí technologie ADSL. Většina poskytovatelů připojení ADSL využívá telefonní sítě Telefónica O2. Služba ADSL je v této síti dostupná na více než 90% telefonních linek. Pokud máte přidělené telefonní číslo, zjistíte dostupnost ADSL nejsnáze zadáním čísla přímo na stránkách Telefónica O2 nebo zvoleného poskytovatele. Pokud k vám vedou dráty, ale telefonní číslo nyní nemáte, je na stránkách Telefónica O2 také mapa pokrytí. Mnoho detailů na ní ale neuvidíte. Proto jsou zde o něco přehlednější upravené mapy sledující vývoj pokrytí (v současné době by již neměl být s připojením problém, region je pokryt prakticky kompletně, sledování rozvoje ADSL ukončeno):
říjen 2006


Při výběru konkrétního poskytovatele dejte ale pozor. Někteří poskytovatelé ADSL připojení využívají jiné operátory než Telefónica O2, případně různé operátory pro různé služby, a ne vždy je jasné, co vlastně nabízejí. Alternativní operátoři ale mají daleko menší pokrytí, většinou pouze větší města. Proto s touto možností v našem regionu moc nepočítejte.


Odkazy:
O2 Internet na doma

WiFi

Připojení pomocí bezdrátové technologie WiFi je cenově zajímavá alternativa k Internetu po drátech a často jediná možnost vysokorychlostního připojení tam, kde není ADSL dostupné. Výrazným omezením této technologie je přímá viditelnost na Hot Spot (anténa místa připojení). Pro velké množství poskytovatelů, jejich Hot Spotů a různé parametry dosahu a směrové působnosti není snadné najít ten "váš". Napomoci se snaží tato mapa Hot Spotů.


červená TERMSnet (ELEO)
fialová IPEX
modrá Starnet
sv. zelená TransNET
žlutá GLOBALSITE
oranžová Holubov.net
zelená branisov.net
žádná AAGNETH (umístění Hot Spotů nezveřejňují)

Dosah signálu od jednotlivých Hot Spotů bývá v řádu kilometrů (někteří poskytovatelé uvádějí až 15). Kvůli potřebě viditelnosti mohou mít velký význam Hot Spoty na vrcholech kopců jako Kleť nebo Kluk. Bližší údaje je nutné získat u jednotlivých poskytovatelů.

Mobilní operátoři

Připojení pomocí GPRS sice funguje všude, kde je mobilní signál, ale pro nízkou rychlost bude asi poslední využívanou možností.

Výrazné zrychlení přináší EDGE, který již nabízí všichni tři operátoři.

Jednou z nejpoužívanějších a stále oblíbených mobilních technologií připojení k Internetu je CDMA od Telefónica O2, které má uspokojivou rychlost i pokrytí. Nováčkem na tomto poli je U:fon, jehož pokrytí je však zatím v našem regionu slabé.

Mnohé slibují nastupující technologie 3G (UMTS/HSDPA). Tento signál se sice jen pomalu šíří mimo větší aglomerace, ale čerstvou novinkou je pokrytí okolí Křemže od Telefónica O2 (již dříve také České Budějovice, Dolní Třebonín a Český Krumlov).

Velký pokrok přinesl nástup další generace 4G/LTE. Přínosem je nejen vysoká rychlost, ale především téměř dokonalé pokrytí od všech operátorů. Stačí si jen vybrat vhodný tarif.


Odkazy na mapy pokrytí:
Telefónica O2, T-Mobile, Vodafone

Další odkazy

Více o možnostech připojení a jednotlivých technologiích: www.internetprovsechny.cz
Základy bezpečnosti: www.bezpecne-online.cz

Komentáře:

reklama
Inzerce
reklama
Kremezsko

To nejlepší z Blanského lesa