TOPlist

Běžky

Příznivci klasického lyžování toho k radosti příliš nepotřebují. Za dobrých sněhových podmínek se dá vyrazit téměř kamkoliv. Každý se ale rád sveze již prošlápnutou, případně strojově vytvořenou stopou. V Blanském lese jsme se donedávna museli spoléhat jen na vlastní nohy, ale i v tomto směru se dějí změny k lepšímu.

fotografie v novém okně
U Chmelné

Již pár let se nám provozovatelé sjezdovky Chmelná za pomoci rolby starají o běžecký okruh kolem vrchu Vinná, dlouhý asi 3,5 km, a prodloužený okruh směrem k Nové Vsi, který měří asi 7 km. Celá trasa vede po otevřených loukách, což se ukázalo jako velká výhoda v době polomů, kdy se nedalo pohybovat v lesích. Nejsnazší přístup je přímo z parkoviště sjezdovky u Chmelné. Pravidelně bývá také upravená příjezdová stopa z Křemže, která začíná pod hřbitovem a sleduje údolí Chmelenského potoka.

fotografie v novém okně
Výhled z kleťského okruhu

Poměrně nedávnou novinkou je 45 kilometrů značených běžeckých tras v okolí Kletě, které vznikly v roce 2006. V prvních letech nepřálo lyžování na Kleti počasí a také organizace trochu vázla. Občas stopu zničily lesní stroje a také pěší chodci. Vše se ale k lepšímu obrací, a tak se zde dá velmi pěkně zajezdit. Trasy jsou pečlivě vyznačené a opatřené podrobnými mapami, stopy strojově udržované. Hlavní okruh kolem Kletě se nachází většinou ve výšce nad 900 m. Pokud k němu připočtete některou z příjezdových tras a odbočku na vrchol, najedete bez problému přes 20 km. Další síť běžeckých tras se nachází mezi Českým Krumlovem (Vyšným) a Chvalšinami. Vzhledem k nižší nadmořské výšce je zde ale větší závislost na počasí.
Přístup k trasám je možný z těchto míst:

Mapa udržovaných běžeckých tras

Značka

Odkazy


Běžecké stopy v Blanském lese - Lyžování Kleť (facebook)

zpět

Komentáře:

Kleť (Lyžník, 9.1.2021 23:18)
Okruh kolem Kleti (Lyžník, 31.12.2020 20:16)
Re: Kolem Vinné (Petra F, 23.1.2018 10:24)
Kolem Vinné (Lyžník, 21.1.2018 18:07)
Běžky (Martina, 27.1.2013 16:15)
reklama
Inzerce
reklama
Kremezsko

To nejlepší z Blanského lesa