TOPlist

VVP Boletice

Boleticko sice nepatří přímo do našeho regionu, ale jeho osud se nás jistě dotýká. A protože informací o této zemi "nikoho" je stále pomálu, byl zde vyhrazen prostor i tomuto tématu.

V minulých letech se vedly především diskuze o zřízení lyžařského areálu v oblasti vrchu Chlum. S tímto rozsáhlým projektem souvisely i úvahy o změnách silničních komunikací procházejících naším regionem a také o výstavbě jedné z tratí jiného zajímavého projektu - Šumavské elektrické dráhy - a to z Křemže přes Brloh a Tisovku k Chlumu a dále napojení na trať Prachatice - Volary. S přesunem lokality pro výstavbu lyžařského areálu na vrch Špičák ale tyto plány zřejmě padly.

fotografie v novém okně
Výhled z Chlumu

Příroda

Při argumentaci jednotlivých stran ohledně využití území slýcháme neustálé dohady o tom, zda jsou pro přírodu lepší vojáci nebo turisté, včetně lyžařů. Jaké jsou ale zmiňované přírodní hodnoty, které přečkaly působení vojsk, veřejnosti moc jasné není. Dobrým počinem v tomto směru jsou brožury, které vydalo Sdružení Calla a Česká společnost ornitologická:

Kostel sv. Mikuláše

Kostel z konce 12. století je údajně vůbec nejstarší stavební památkou jižních Čech. Minulá léta se na stavbě neblaze podepsala působením vojsk, vandalů, hledačů pokladů a zatékající vodou. Dnes má již kostel opravenou střechu, ale interiér na větší část prací zřejmě teprve čeká. Kostel najdete poblíž obce Boletice na jedné ze zpřístupněných cyklostezek. Dovnitř se bohužel nepodíváte. Další informace o minulosti i současnosti stavby jsou na tabuli před kostelem.

fotografie v novém okně
Kostel sv. Mikuláše
fotografie v novém okně
Hůř to vypadá uvnitř
fotografie v novém okně
Kdo tu "pomáhal" je vidět ještě dnes
fotografie v novém okně
Předválečná fotografie J. Seidla
(se souhlasem Českokrumlovského rozvojového fondu)

Aktuálně

1.7.2006 nové stezky přes vojenský prostor

Po dlouhých diskuzích dochází konečně k významnějšímu zpřístupnění vojenského výcvikového prostoru Boletice. Od 1.7.2006 je veřejnosti zpřístupněno sedm nových značených cyklostezek (přesněji cyklotras) a pět tras pro pěší. Celková délka těchto tras včetně napojení na dřívější trasy mimo vojenský prostor je 95 kilometrů pro cyklisty a 75,5 kilometrů pro pěší. Mapa by měla být u každého vjezdu do prostoru.

Trasy pro cyklisty:

 • Zbytiny, rozc. - Markov - Tisovka - Ktiš - Smědeč - Březovík
 • Nová Hospoda - Třebovice - Tisovka - Miletínky - U mlýna
 • Křišťanov - Arnoštov - Záhvozdský potok - Pernek
 • Chvalšiny - Boletice
 • Kájov - Boletice - Polná - Otice - Maňávka - Horní Planá
 • Hodňov - Květušín - Polná
 • Pod Kraví horou - Kladenské Rovné

Trasy pro pěší:

 • Ktiš - Ktiška - Zlatý potok
 • Horní Planá - Hodňov - Květušín - Hořice na Šumavě
 • Vyšný - Červený mlýn - Střemily - Ktiš
 • Křišťanov - Markov - Pod Chlumkem - Ktiš
 • Pěkná - Pod Korunáčem - Sněžná

Mapku zpřístupněných tras obsahuje brožura Bezlesí Boletic (pdf 3,8 MB) (vydalo Sdružení Calla a Česká společnost ornitologická).

Pohyb po trasách procházejících vojenským výcvikovým prostorem má zvláštní pravidla. Pěší turisté a cyklisté je mohou využívat jen v sobotu, v neděli a ve dnech státního svátku vždy od 7 do 21 hodin. Lidé se smějí pohybovat pouze po vyznačených trasách. Za úmyslné porušení režimu ochrany a vstupu do vojenského objektu hrozí pokuta až tři tisíce korun, ale je zde i nebezpečí výskytu zbytků munice a další překvapení...

Cedule Cedule Cedule

1.1.2008 zpřístupnění dalších částí vojenského prostoru

Dnem 1. ledna 2008 vstupuje v platnost výnos, kterým se ve vojenském újezdu Boletice zpřístupňují civilní veřejnosti sezónně tři další okrajové části o celkové rozloze 25 km2:

 • jižně od Boletic
 • jižně od Polné
 • západně od silnice Arnoštov - Záhvozdí

Vstup do zpřístupněných částí je povolen za účelem sběru lesních plodin a pěší turistiky od 1. května do 30. září a to o sobotách, nedělích a státních svátcích od 7 do 21 hodin.


17.11.2012 zpřístupnění Knížecího stolce

V létě 2012 bylo zpřístupněno jedno z nejatraktivnějších míst vojenského prostoru, 1226 metrů vysoký Knížecí stolec. Zároveň byla na vrcholu zbudována nová dřevěná turistická rozhledna. Přístup je možný po nově vyznačené turistické trase odbočující ze silnice ze Záhvozdí směrem na Arnoštov. Cesta je vhodná i pro cyklisty. V důsledku odlesnění, které způsobil orkán Kyril, je z vrcholu krásný výhled na všechny světové strany, a za dobré viditelnosti není problém dohlédnout na Alpy.

Od roku 2013 by měl být vstup povolen nejen o víkendech, ale také po celé letní prázdniny. Chystá se také otevření dalších turistických tras v okolí vrchu Špičák a mezi Markovem a Arnoštovem.

fotografie v novém okně
Rozhledna na Knížecím stolci

1.1.2016 optimalizace Vojenského újezdu Boletice

1. ledna vstupuje v platnost optimalizace vojenských újezdů. Boletický újezd se zmenšuje o několik hraničních oblastí hlavně v jižní části. Od újezdu se odděluje Polná na Šumavě, samotná obec Boletice s kostelem sv. Mikuláše, rybník Olšina a často zmiňovaný vrch Špičák. Byla zpřístupněna silnice z Chvalšin do Boletic.

Další odkazy

Vojenský újezd Boletice
O Boleticích na webu Sdružení Calla

Komentáře:

trasy (Vika, 22.6.2016 9:51)
Knížecí stolec (Mr a Mrs, 21.11.2012 19:33)
Re: Lovecká loby (Bajker, 29.4.2008 23:21)
Re: Lovecká loby (jiří, 21.3.2008 5:38)
Značené trasy (Petr, 20.4.2007 15:51)
reklama
Inzerce
reklama
Kremezsko

To nejlepší z Blanského lesa